Forumas.Fantastika.lt

fantastika.lt forumas
Dabar yra 2018-03-17 16:43

Visos datos yra UTC + 3 valandos [ DST ]
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 10 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
Parašytas: 2009-04-04 0:23 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2007-08-14 20:56
Pranešimai: 297
Miestas: Koordintaunas
Taigi, šiandien jūsų dėmesiui - devintasis fantastinio literatūrinio konkurso „Miesto legenda“ apsakymas „Katės akys“ (autorius Vakaris).

Laukiam teisėjų ir kitų forumiečių komentarų. Nepasididžiuokit:)

_________________
Dixi.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėPranešimo tema:
Parašytas: 2009-04-05 19:43 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2004-09-27 21:53
Pranešimai: 993
Miestas: negyvenu, tai žalingas įprotis
Apsakyme figūruojanti legenda man patiko. Pats apsakymas - ne: sakiniai dažnai ilgi ir keistos konstrukcijos, sunku sekti mintį; istorija nuspėjama beveik nuo pat pradžios; nemažai nelogiškų veikėjų veiksmų (kodėl Matas nebandė gelbėti savo tėčio? kodėl katės pasikvietė ir Matą, ir jo tėtį?); labai fantastinis pasaulio elementas (sapnų prilyginimas ligai) kontrastuoja su tuo, kad daugiau jokių skirtumų nuo mūsų pasaulio kaip ir nematyti, ir šiaip atrodo visiškai nebūtinas.

_________________
Nai i cala Eruo siluva tielyasse...
ąčęėįšųūž valdė, valdo ir valdys!


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėPranešimo tema:
Parašytas: 2009-04-06 9:38 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2003-03-03 16:47
Pranešimai: 447
Rekomenduociau perrasyti. Sako, padeda, jei savo kurini skaitai garsiai. Tada gali isgirsti, kur negrazi kalba ir zodziai kliuva uz ausies.

7.

_________________
Xenu lives! www.xenu.net


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėPranešimo tema:
Parašytas: 2009-04-06 11:57 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-03-21 8:17
Pranešimai: 158
Miestas: Vilnius
Yra toks senas tarybinis anekdotas apie dviejų lakūnų dialogą:

– Pribor?
– Šestdesiat!
– Čto šestdesiat?
– A čto pribor?

Jei reikia, galėčiau išversti.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėPranešimo tema:
Parašytas: 2009-04-13 1:35 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2009-03-14 15:33
Pranešimai: 20
Čia biški gavos cepelinai su braškių uogiene, aišku, cepelinai - gerrrai, braškių ogienė irgi gerrrai! Rimc, Vakarini, kam tie vaistai nuo sapnų?

Nukrapsčius uogienę nuo cepelinų, jie tampa valgomi.

_________________
Dr. Anestazijus Arklys


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėPranešimo tema:
Parašytas: 2009-04-26 1:04 
Atsijungęs
Raudonoji kolegija
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2002-12-16 13:28
Pranešimai: 1050
Miestas: Vilnius
Nebloga idėja, realizuota labai vidutiniškai ir ypač prastu stiliumi. Trūksta sklandumo, trūksta gyvumo, trūksta ko nors, kad galėtum rimčiau įsijausti į situaciją. Ir - paslaptys tuo ir žavi, kad neatsiskleidžia iš karto. Perrašius galėtų išeiti tikrai neblogai.

_________________
...ir tikėti elektra, užmiršę, kad patys kažką sugebėjome (BG)


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėPranešimo tema:
Parašytas: 2009-04-29 11:58 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-04-27 15:08
Pranešimai: 38
Primityvus pasakojimo stilius. Nors idėja buvo.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Parašytas: 2009-05-04 23:47 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2006-05-26 13:14
Pranešimai: 74
Miestas: Austin, Texas
Nežinia, kokią reikšmę turi tai, kad apsakyme pavaizduotoje visuomenėje draudžiama sapnuoti, visi turi gerti tabletes, malšinančias fantaziją, o vaikai su nepažabojama fantazija yra uždaromi specialiose įstaigose. Jei jau tai minima, tai turėtų vaidinti rolę siužete. Pavyzdžiui, gal vaikai su vaizduote laikomi pavojingais todėl, kad katžmogiai (ar teisingiau būtų katėlakiai?) yra jų sapnų įsikūnijimas? O gal katėlakiai yra pogrindiniai kovotojai prieš autoritarinę vyriausybę, kuri stengiasi užgniaužti piliečių savarankišką mąstymą ir fantaziją? Kažkoks ryšys čia turėtų būti -- ir dėl rišlumo, ir todėl, kad jis galėtų suteiktų senai vilkolakių, katėlakių, ir kitokių gyvūnlakių temai šviežumo.

Šis apsakymas taip pat yra geras pavyzdys iliustruoti požiūrio taško teorijai. Kiekvienas grožinės literatūros kūrinys yra paprastai rašomas iš kažkokio veikėjo požiūrio taško -- t.y., skaitytojas mato ir žino tai, ką mato ir žino tas veikėjas. Romanuose ar ilgose apysakose dažnai būna keli požiūrio taškai; trumpuose apsakymuose užtenka ir vieno. Kartais rašoma "visažinio trečio asmens" (third person omniscient) požiūriu -- tuo atveju pasakoma, ką mato ir galvoja kiekvienas veikėjas. Svarbiausia yra nuspręsti, iš kurio požiūrio rašai, ir jo laikytis. Šiame apsakyme to nesilaikoma. Didžioji apsakymo dalis yra parašyta berniuko požiūriu. Mes matome, ką berniukas mato, ir žinome, ką jis žino; pasakojimas yra nuspalvintas vaiko mąstymu -- tai ryšku dialoge, kur vaikai kalbasi, kad šeimininkai yra satanistai, prakeikę kates, kurios dabar nori keršto, etc. -- tipiška vaikiška fantazija. Bet toliau atsiranda tokie sakiniai, kaip "Mantas, nors ir būdamas dar tik 10 metų, pasirodė esąs gan pastabus, tačiau, kaip pamatysime vėliau, nepakankamai", arba "Tam Matas buvo dar nesubrendęs, per mažas, jam tai kėlė tik smalsumą: Migla buvo įdomi, tačiau sąmoningai nesuprantant dėl ko. Tai tebuvo natūralus vaikiškas smalsumas, tiesą sakant, tos pačios prigimties kaip Miglos gamtiškumas." Taigi, staiga nukrypstama į visažinio trečio asmens požiūrio tašką. Apsakymo tonas pasikeičia, ir ne į gerąją pusę. Tonas turėtų būti nuoseklus.

Šokinėjimas nuo vaiko požiūrio į visažinio trečio asmens požiūrį ypač sugadina pabaigą, kurioje pagrindinis dalykas įvyksta berniukui nematant. Jei apsakymas parašytas iš berniuko perspektyvos, jis turėtų būti kiekvienoje scenoje. Jei kulminacija -- tėvo sielos pavogimas -- turi įvykti jam nesant, reikėtų tos scenos ir neparodyti -- Matas pats galėtų suprasti, kas įvyko, iš netiesioginių požymių. Užtektų ir to, kad jis pamatytų iš Miglos buto išbėgant katę -- skaitytojams būtų viskas aišku.

Kalbant apie apsakymo idėjas, kaip sakiau aukščiau, norėtųsi šviežesnio požiūrio į katėlakius, sielų vagis, vampyrus, etc. Jei sapnai, vaizduotė, ir totalitarinė visuomenė nevaidina jokios rolės siužete, jo drama galėtų kilti iš vaiko išgyvenimų. Galbūt vaikas pamato, kaip jo tėtis susidomi kaimyne, ir įtaria, kad čia kažkas negerai, kad kažkas jam gręsia -- bet negali nieko padaryti, tik bejėgiškai stebėti, kaip tėtis pasiduoda kaimynės pinklėms. Gal tai suteiktų apsakymui aštrumo, nes dabar jis yra daugiau mažiau mechaniškas įvykių atpasakojimas.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėPranešimo tema:
Parašytas: 2009-05-08 22:33 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2009-01-27 14:13
Pranešimai: 5
Ką gi, belieka padėkoti visiems komentavusiems (ypač Elzei), išties dauguma komentarų ir patarimų yra naudingi, ir į juos pasistengsiu atsižvelgti ateityje.
Tuo pačiu negaliu sulaikyt apmaudaus nusistebėjimo, kad iš Aurelijaus susilaukiau tik 1. Dėl Elzės tai kitas reikalas, nes ji kaip matau visus gan griežtai vertino ir išsakė vertinimo kriterijus, aiškiai išsakė, ko trūko. O Aurelijaus net komentarai niekaip neįtikintų, nes nieku gyvu nepatikėčiau, kad tas darbas, kurį įdėjau į šį kūrinį nieko nevertas.
Atsakysiu kai kuriuos komentarus: "kodėl Matas nebandė gelbėti savo tėčio? kodėl katės pasikvietė ir Matą, ir jo tėtį?" - išties šitą gan nelogišką veikėjų elgesį iš dalies palikau sąmoningai, tiesiog nesitikėjau, kad į tai bus atkreiptas didelis dėmesys :roll: Turbūt per daug Kafkos prisiskaičiau, tai logiškų veiksmų svarba nuplaukė kažkur toliau... :lol:
Vaistai nuo sapnų liko tiesiog neišbaigta mano idėja, ko gero tiesiog šitą galimėjo pratrint.. :) Ko gero rimčiausia problema yra pats pasakojimo stilius, na su šituo reikėtų daug padirbėt, pažiūrėsim :)


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėPranešimo tema:
Parašytas: 2009-05-09 12:28 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-04-27 15:08
Pranešimai: 38
Justinas rašo (kitoje forumo gijoje):
Cituoti:
tačiau tik mėgėjas gali neįžvelgti, kad po trūkumais slypi ir šiokia tokia idėja, kurios autoriui nepavyko įgyvendinti, ir ji liko daugiau mintyse, t.y. nesugebėta jos perkelti į tekstą taip, kaip norėta


Esi ir teisus, ir ne. Idėja pati savaime nėra vertinga (turiu omenyje literatūrinio kūrinio idėją), kol ji nėra įgyvendinta. „Apie nieką“ ir reiškia, kad idėja netapo kūnu. Mes visi turime daugybę idėjų. Kai kam neduok pavalgyti, tik leisk taškytis savo idėjomis (pvz., man). Tačiau kol tokia idėja netampa literatūra, ji sveria lygiai nulį.
Idėjos užauga įgijus patirties. Todėl tokius autorius galima girti tik už pastangas.

Man irgi buvo sunku rašyti komentarą tavo kūriniui, nes nėra už ko užsikabinti. Taisyti ir keisti reikėtų tiek daug, kad pats komentaras išeitų ilgesnis už tavo kūrinį :)

Svarbiausia, nesustok, skaityk daug, rašyk, komentuosim... :)


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 10 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 3 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į: