Forumas.Fantastika.lt
http://forumas.fantastika.lt/

MIESTO LEGENDA, Siouxsie & the Banshees, „Mito kūrėjai“
http://forumas.fantastika.lt/viewtopic.php?f=37&t=5066
Page 1 of 2

Author:  koord. [ 2009-04-20 22:15 ]
Post subject:  MIESTO LEGENDA, Siouxsie & the Banshees, „Mito kūrėjai“

Dvidešimt trečiasis konkurso "Miesto legenda" apsakymas - "Mito kūrėjai", aut. Siouxsie & the Banshees.

Laukiam komentarų.

Author:  Mediander [ 2009-04-21 0:08 ]
Post subject: 

:roll:

Author:  susirupines [ 2009-04-21 0:32 ]
Post subject: 

"Mitų kūrėjai" yra kietas riešutėlis, nes norint jį suprasti, reikia tikrint kontekstus ir tarptautinius žodžius, arba šiaip daug žinot. Turinys.. Nibiru mitas - vietomis aš tikrai galvojau, kad apie mitą šitame apsakyme rašoma kaip apie tikrovę, o mitas juk yra tikrovės priešingybė. "2024 metais naujoji Žemės ir Nibiru jungtinė vyriausybė sunaikino visas knygas ir padarė masinį interneto valymą nuo neteisingų minčių". Kaip aš turiu interpretuoti šitą? Religingumas.. Ponas Hawkingas nužudomas.. ir dar padirbinėjamas..ironizuojamas..tai man nepatiko, aš per daug jį gerbiu, kad interpretuočiau religiniu kontekstu.

Stilius." hm mhm aa "per daug neformalūs šiam stiliuj buvo.

Iš tikrųjų, čia buvo tiek kontekstų naudojama, kad paties autoriaus minčių ir kūrybos beveik nesimato.

Author:  Nakvishelle [ 2009-04-21 0:43 ]
Post subject: 

Kartais man panašiau man į analizę ar straipsnį (mit-analizę :lol: ), negu į apsakymą. Ale darbo ir žinių daug įdėta.Įtariu, kad jau žinau, kas čia rašo.

Author:  Laiqua [ 2009-04-21 13:58 ]
Post subject: 

Nuo pat konkurso pradžios galvojau parašyti kažką apie Nibiru (dar ir LHC pridėti kaip nors), bet vis nesirišdavo fabula. O kažkas tą ėmė ir padarė - vien už tai paplosiu. Visas kontekstas tikrai įdomus, nors kaip ir keliuose kituose apsakymuose, man atrodo, jog čia per daug aiškinimo ir per mažai veiksmo. Bendrai paėmus patiko.

Author:  Trintukas [ 2009-04-27 20:10 ]
Post subject: 

Šis kūrinys man primena griaučius be mėsos: yra tema, tačiau idėja neišvystyta, be visumos. Ypač nerangiai pradžioje atpasakojamas Nibiru mitas. Nėra jokio siužeto, nei fantastinio pasaulio vizijos. Kodėl nužudė – nesuprantama, nepagrįsta. Veikėjai be charakterių, be veidų. Gausu rašybos ir stiliaus klaidų, tekstas sunkiai ritasi.
Įdomus dalykas su tomis išnašomis: gal autoriai tikėjosi pagilinti temą ar parodyti savo išsilavinimą (tai irgi nėra blogai), tačiau, mano manymu, jiems nepavyko. Paprastai išnašos grožinėje literatūroje naudojamos tik vertimams, kai vienoje kalbinėje aplinkoje daug reiškiantis įvaizdis kitai tautai nėra suprantamas. O šiuo atveju, nei išnašos ką nors paaiškina padrikame kūrinio kontekste, nei prideda pasakojimui potekstės – vien trukdo.
Manau, šis filosofinis apsakymas prastas.

Author:  Elze [ 2009-05-04 9:29 ]
Post subject:  Re: MIESTO LEGENDA, Siouxsie & the Banshees, „Mito kūrėj

Pabaiga neblogai išspręsta – idėja, kad religiniai vadai nenori, kad tikintieji suprastų jų “tiesas”, o tikėtų jomis aklai, yra sena, kaip pasaulis, bet nuo to ne mažiau aktuali. Deja, ji neseka iš apsakymo koncepcijos. Kaip tik atvirkščiai. Jeigu ordino vyresnieji nori, kad vienuoliai tikėtų mitais, nebandydami jų suprasti, kodėl dėsto jiems mitologiją? (“Samueliui mito teorijos buvo gana gerai žinomos, juk jis ne pirmi metai aktyviai juos studijuoja, norėdamas suprasti. “) Nebent ordinas neleido studijuoti mitų, o Samuelis maištaudamas,slapta juos studijavo? Bet iš teksto tai nėra akivaizdu – kaip tik priešingai, Samuelis pavaizduotas atsargus, negi bailus žmogus. Nelogiška, jog ordino vyresnieji nenorėtų, kad vienuoliai suprastų mitus, o tik kad jais tikėtų. Juk jeigu ordino darbas yra skleisti “fiktyvius” mitus (hmm, o ar yra kitokių?) tai mitų kūrėjai turėtų labai gerai suprasti, iš ko gimsta mitai, ir kaip juos kurti, kad žmonės jais tikėtų. Jie turėtų gerai išmanyti mitų veikimo mechanizmus.

Taigi, mitų kūrėjų idėja yra gera, ir gali būti įdomiai išvystyta, bet iš jos turėtų sekti visai kitokia pabaiga, nes dabartinė jai prieštarauja. Kitas klausimas -- kaip prieiti tą pabaigą. Aš siūlyčiau gerokai apvalyti visą tą mistinių idėjų kratinį, ir pasilikti logišką minčių seką. Dabar jau pirmosiose apsakymo pastraipose yra (1) tiek New Age mumbo-jumbo (majai, raeliečiai, Erich von Däniken) kad visai neaišku, kuo TASM ordinas tiki ir koks jo tikslas. Tokie sakiniai, kaip „TASM stengėsi gelbėti padėtį, skleisdami milenaristines idėjas“ itin nepadeda, nes šiaip jau milenaristinės idėjos jei ką ir daro, tai kursto paniką visuomenėje (užtenka prisiminti Y2K bug), tai koks čia padėties gelbėjimas? (2) dar blogiau, tekstas prasideda nuo pamąstymų apie nibiriečius, bet nibiriečiai ne tik kad nepasirodo toliau tekste, jie veiksmo vystymuisi praktiškai nereikalingi. Juos galima pakeisti bet kokiu kitu New Age mumbo-jumbo, ir niekas nepasikeis. Taigi, apsakymo pradžia žada vieną dalyką, bet pats apsakymas yra visai apie ką kitą.

Na ir toliau yra nelabai paaiškinamų minties šuolių. “Jis apibrėžia tai, ko nebeliko šiuolaikiniame profaniškame mite – šventybę, sakralumą. Šią desakralizaciją mums „padovanojo“ pranašai iš Nibiru... “ Apie desakralizaciją tam tikri mąstytojai dejuoja jau seniai, kaltindami dėl to mokslą ir technologiją, nors Žemės dar neaplankė nibiriečiai. Kažin, ar tai pablogėtų, jiems apsilankius. Arba vienoje vietoje prioras staiga nukreipia pokalbį į tai, kad nibiriečiai Dievo idėją rado tik mūsų planetoje. Man tai pasirodė visiškas non sequitur. Neaišku, dėl ko taip pokalbis pakrypo.

Apsakymas paįdomėja tada, kai prioras iš Samuelio paprašo „ataskaitos“. Iki to laiko skaitytojai net neįtarė, kad Samuelis daro kažkokį darbą, už kurį reikia atsiskaityti. Taigi, atsiranda intriga. Kokia jam buvo skirta užduotis? Gal autoriui tai nepasirodė svarbi detalė, bet man kaip tik būtų buvę įdomu sužinoti, kokios užduotys yra duodamos vienuoliams-naujokams. Tai būtų įdomiau, negu ilga įžanga apie nibiriečių apsilankymą ir to įvykio ryšį su Majų kalendoriumi ir pan. Iš Samuelio ataskaitos truputį paaiškėja, ką ordinas daro -- manipuliuoja žmonėmis – ir kaip jie tai daro. Būtų gerai tą temą labiau išvystyti ir atskleisti per konkretų pavyzdį. Į tą pavyzdį galima būtų integruoti ir informaciją apie ordino istoriją ir kokį vaidmenį jis vaidino nibiriečiams apsilankius (nors kažin, ar tai būtina, nes nei nibiriečiai, nei majų kalendorius nevaidina jokios rolės apsakyme).

Author:  Elze [ 2009-05-04 9:39 ]
Post subject: 

Laiqua wrote:
Nuo pat konkurso pradžios galvojau parašyti kažką apie Nibiru (dar ir LHC pridėti kaip nors), bet vis nesirišdavo fabula.
Nori pasakyti, kad Nibiru mitas iš tiesų egzistuoja? Aš maniau, kad tai autoriaus/-ės išmislas. Man belieka didžiuotis mano New Age išssilavinimo spragomis.

Author:  Haldir [ 2009-05-04 13:48 ]
Post subject: 

Elze wrote:
Laiqua wrote:
Nuo pat konkurso pradžios galvojau parašyti kažką apie Nibiru (dar ir LHC pridėti kaip nors), bet vis nesirišdavo fabula.
Nori pasakyti, kad Nibiru mitas iš tiesų egzistuoja? Aš maniau, kad tai autoriaus/-ės išmislas. Man belieka didžiuotis mano New Age išssilavinimo spragomis.
Visai neseniai, gal prieš pusmetį (gal daugiau, neatsimenu tiksliai), internautus buvo apėmus Nibiru manija. Pvz nasa.gov saite porą menesių "Nibiru" laikėsi tarp populiariausių "search" žodžių. Žodžiu, chebra buvo panikoj ir puolė tikrint rimtoj svetainėj "kiek tame tiesos" :)[/url]

Author:  Laiqua [ 2009-05-04 19:05 ]
Post subject: 

Nibiru (arba kažkokios kitaip pavadintos Planetos X) mitas egzistuoja jau senokai. Štai čia apie jį prirašyta visai nemažai, bet jau prieš keletą metų.

Page 1 of 2 All times are UTC+04:00
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/