Forumas.Fantastika.lt

It is currently 2024-03-28 19:04

All times are UTC+04:00




Post new topic  Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1 2 »
Author Message
PostPosted: 2011-01-04 22:59 
Offline

Joined: 2007-08-14 20:56
Posts: 297
Location: Koordintaunas
Pirmasis konkurso dalyvis - Musių valdovas, darbą „Mes – musės“ rasite čia: http://www.fantastika.lt/fantastinio-ap ... -mes-muses

Lauksim komentarų.

_________________
Dixi.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2011-01-05 1:17 
Offline
User avatar

Joined: 2003-03-03 16:47
Posts: 447
1. Kiek daug kableliu o.O kokie visi grazus o.O
2. Kas ta duotybe? Mirtis yra duotybe - cia kaip suprast?
3. Sokinejimas laike. Cia geriam dabar, cia kazkas atejo. Matyt, atejo pries tai, kai pradejom gerti.
4. Taip nieko ir neivyksta. Gera pradzia - puse darbo?
5. Kaip pradzia - puse velnio. Dar spellcheckeri paleist ir kablelius isgaudyt. Ideja yra, perspejimas yra. Slykscios muses, t.y. emocija yra. Yay. O kas toliau? O kur konfliktas? Kodel kalbam butent apie sita heroju, kuo jis ypatingas? Ir jeigu jam kazkas nepatinka arba jis kazko nori, tai ka jis darys toliau? Ir t.t.

(cia mano, kaip vienos is sio konkurso teiseju, komentaras, kuris man veliau pades prisiminti, kiek balu rasyti) :P

_________________
Xenu lives! www.xenu.net


Last edited by nemezide on 2011-01-06 13:26, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2011-01-05 9:22 
Offline
User avatar

Joined: 2009-03-21 8:17
Posts: 157
Location: Vilnius
Pasirašiau kriterijus, jais ir leidžiuosi nuo pirmojo teksto kalnelio.

Tema (kūrinyje) neįdomi, toks šalto vandens ir vakarykščio arbatos pakelio mišinys. Perspėjimas prikabintas prie pagrindinio (autoriui daug įdomesnio) teksto, kaip koks kainų lipdukas.

Pasaulio nesimato. Musės nuolat renka lavonus. Į maišus. Vis renka ir renka. Paskui vėl renka. Reljefas? Flora ir fauna? Ginklai? Žaizdos? Oro sąlygos? Kas nors fantastiško aplinkoje?

Siužetas lyg strelė sminga į pasiuntinuko laišką bare. Tai galėtų būti nebent „įtempiamo lanko“ dalis kūrinyje. Paskui reiktų į ką nors ir iššauti.

Autorius pasirinko pirmojo asmens pasakojimo būdą. Ką iš jo gali sužinoti apie pagrindinį personažą? Iš vienos pusės, tikriausiai tai neitin gabus jaunuolis iš viduriniosios klasės (antraip netarnautų muse). Antra vertus, prisiskaitęs apie Banšes ir Ačeres. Čia kiek nesueina, be to, norėtųsi ir daugiau spalvos, ne šiaip beveidžio aš. Kuris mąsto XXI a. pradžios štampais (valytoja, tarakonas, Abraomas).

Autoriui reiktų daugiau rašyti (dar padeda ir skaitymas), nes jo sakiniai dar šiek tiek klupinėja, nors tikrai nėra beviltiški. „Dar reikėtų pasakyti porą žodžių...“, „Mūsų kapelionas ... mus dažnai įspėja ... mus paprastai nervina“. Na, o kablelių aš ir pats nebeišmanau, nors dėčiau šiek tiek mažiau užu autorių.

Nei dialogų, nei personažų nėra, nėra ir siužeto. Iš esmės yra dvi dedamosios: prastai apmąstyti štampai (kareivių smegenys turi būti praplautos, jei jie ir netiki, kad karas teisingas, tai bent jau turi žinoti, kaip jo priežastis piešia generolai; scena su pasiutusiais žarnų rijikais priklijuota pleistru) ir neblogas teksto audinys, jau beveik stilius, na, nuotaika, teksto sklandumas, gebėjimas pasakoti.

Susumavus - pusantros aštuntosios. Bet šaunuolė autorė, kažkas juk turi būti pirmas (jei suklydau – atsiprašau – ir sutinku, kad esu durnas).

_________________
Ieškau kūrybingai nusiteikusių MCPE naudotojų.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2011-01-05 11:17 
Offline
User avatar

Joined: 2003-03-03 16:47
Posts: 447
is ko sprendi, kad ten autorE? pasirase juk "musiu valdovas"

_________________
Xenu lives! www.xenu.net


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2011-01-05 12:47 
Offline
Raudonoji kolegija
User avatar

Joined: 2002-12-13 2:04
Posts: 441
Location: Kaunas
1. Prie temos pritempta.
2. Stilius šlubčioja visomis keturiomis.
3. Pati musių idėja man patiko, tačiau ji pernelyg plika.

Manyčiau, vienas pirmųjų autoriaus/-ės bandymų. Jei taip - įsiklausyk į
kritiką, pasistenk suprast apie ką ji, ir gal, kada nors... Jei ne, tai ne.

P.S. Aha, kableliai gražūs, gal netgi jų kiekis kūrinyje teisingas, tik reikėtų pernešti iš ten kur nereik į ten, kur būtina :)

P.S. Nr. 2 Jei jau dedam išnašą, tai būtų galima gimtąja kalba paaiškinti, kas tas KIA, ne tik angliškai. Nors ką jau čia, visi mes poliglotai.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2011-01-05 19:46 
Offline
User avatar

Joined: 2003-03-03 16:47
Posts: 447
o as manau, kad isnasos turetu buti pratchettiskos, t.y. juokingos arba idomios, o ne kazkokie ten KIA vertimai :P jeigu jau raso ne karishkai auditorijai, tai galejo apsieit ir be tos savokos. o jeigu kurinys butu su daug karishku terminu ir visas apie kara, tai domintu pirmiausia tuos, kas ir taip zino, ka ta KIA reiskia, ir tada isnasos nereiktu. o dabar gavosi "rasau atseit karishka kurini, bet is tikro mano skaitytojai nieko apie kara neismano", ir dar kurinio pabaigoj toks daiktas, fe, sugadino atmosfera ir dar prajuokino blogaja prasme :)

o dar stai mastau, kaip gerai, kad rzu balsas i dangu neina, nes is viso neimanoma butu susikalbet :D

_________________
Xenu lives! www.xenu.net


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2011-01-05 21:30 
Offline

Joined: 2010-02-28 18:54
Posts: 5
Man tai kvaila pasirodė tai, kad daug musių žūva darbe. Tai gal lavonų rinkt reikia eit po mūšio, kai jau visai ramu. Tada vaizdelį matau tokį: stovi krūva vyrų, juodai apsirengusių (musės gi), ir stebi mūšį, laukia kol pasibaigs. Tai gal geriau jie kovoti eitų patys, tada, esant tokiam pastiprinimui, gal ir lavonų nereiktų tiek rankioti.
Tad suabejojau ir apskritai tokios atskiros darbo klasės, kaip musės atsiradimo galimybe.

***

Kita vertus. "Tai gal lavonų rinkt reikia eit po mūšio, kai jau visai ramu."
Jeigu įtemptas labai karas, ir fronto linija nesislenka, ir jei mirusių lavonų nesurinksi mirties akimirką, jie susimaišys su purvu ir krauju, ir niekad jų nebesurinksi, tada įsivaizduoju muses. Bet bėda, kad nebuvo perteiktas tokio karo įspūdis.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2011-01-06 16:16 
Offline
User avatar

Joined: 2004-12-08 0:47
Posts: 43
Location: Vilnius
Manęs prašė nepastebimai paminėti, jog čia teisėjo komentaras, taigi nepastebimai paminiu.

Apie gramatines ir skyrybos klaidas nesiplėsiu. Visa tai yra pataisoma ir išmokstama, ir geras korektorius jas išgaudytų be vargo. Pakalbėkim geriau apie esmę.

Rašytojas Orson Scott Card išskiria keturias sudėtines bet kurios istorijos dalis, kurias pakankamai nesunku įsidėmėti, ir kurios iki tam tikro lygmens privalo būti bet kurioje istorijoje, ar tai būtų didelis, romano dydžio kūrinys, ar trumpas apsakymas. Norėčiau vertindamas šį ir vėlesnius darbus remtis būtent ta teorija, kuri man pačiam irgi yra labai priimtina. Taigi, trumpai apie ją. Teorija vadinasi "M.I.C.E quotent", kur M - millieu, arba aplinka, veiksmo vieta, scena, I - idea, istorijos idėja, paslėpta ar bent jau kiek užmaskuota pagrindinė mintis, C - characters, istorijos veikėjai, E - events, kažkokie įvykiai, nutinkantys veikėjams duotoje aplinkoje, per kuriuos vystoma pagrindinė idėja. Visos dalys tarpusavyje susijusios, vienos dalies gali būti daugiau, kitos mažiau, bet visos keturios bent jau užuomazgos stadijoje privalo būti.

Dabar ką matome šiame darbe. Aplinka yra kuriama, vyksta karas, sudarkyti lavonai, kraujas, purvai. Čia man daugiau mažiau tinka. Kabinėtis dėl kūrimo metodų, be abejo, galima, na bet bent jau ši dalis apsakyme yra.

Veikėjai. Yra kažkoks pasakotojas, bet jo iš tikrųjų kaip ir nėra. "Mes" - tai ne veikėjas, tai yra kažkokia bendrų tikslų ar šiaip aplinkybių susieta grupė. Na tiek to, ir čia dar galima užmerkti akis. Paėmus šias muses, tuos "mes", ir aplinką, ir prikabinus teisingą idėją ir teisingus įvykius, mano nuomone, visiškai įmanoma sukurti gerą istoriją.

Tačiau, deja, tuo viskas ir baigiasi. Įvykių, išskyrus kasdienius, rutininius, kaipo lavonų rankiojimas, kaip ir nėra. Na taip, man asmeniškai tai nebūtų rutina, bet musėms tai yra ne kas kita. Aiškios idėjos aš irgi neįžiūrėjau, pirmą kartą skaitydamas. Dėl šio trūkumo istorijos ir nesigauna. O jeigu, tarkim, prikabinus įvykius? Na pvz, tie patys ieškotojai vieną dieną turi reikalų ne su lavonais, o su gyvais žmonėmis, kuriuos irgi reikia "surinkti"? Galbūt tuo pat metu gimtų ir kažkokios idėjos užuomazga, kad ir koks nors banalus "kartais su gyvaisiais turėti reikalų yra blogiau, nei su mirusiais"? Vienok patarčiau atsisakyti "mes" ir išskirti vieną veikėją, jį konkrečiau apibūdinti, kad skaitytojas bent truputį įsivaizduotų, kokios reakcijos į aplinkinius įvykius iš jo tikėtis. Įvelti tą veikėją jau sukurtoje aplinkoje į situaciją, kuri jam neįprasta, nepatogi, skausminga, kur jis turėtų kažkaip reaguoti, kažką nuspręsti, kažką išsiaiškinti. O čia, žiūrėk, ir skaitytojas susidomės tekstu, ir jis sutiks užmerkti akis į gramatines klaidas, jeigu istorija bus pakankamai įtraukianti. "Mes" yra gerai, tačiau su tokiu "veikėju" dirbti ir padaryti jį patrauklų, įsimintiną ir t.t. ir pan. yra žymiai sudėtingiau. Kur kas paprasčiau dirbti su "aš", arba dar geriau - "juo".

O šiaip - vaizduotė veikia, o visa kita ateis su laiku ir įgyta patirtimi. Sėkmės!


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2011-01-07 0:38 
Offline
User avatar

Joined: 2002-12-16 10:38
Posts: 282
Location: Kaunas
Medalis už drąsa :) Kaip pirmam/ai.
Veiksmo visiškai nėra. Kažkada buvo konkursas "Lietuvos ateitys". Šitas apsakymas idealiai tiktų į "Žmonijos ateitys" :)
Man visai nekliuvo nei tie "mes", nei "aš", kurie, beje, irgi buvo.
O dėl logikų "geriau po mūšio" ir t.t., tai Orlauskas sakė, kaip turi dalykiškai vaidinti aktoriai. Išeiti į sceną, pasakyti, kad yra tokia ir tokia problema, siūlom spręsti taip ir taip. Ir viskas, kokie dar spektakliai :)
Autoriui reikia plėsti kūrinėlį tiek, kad čia butų tik viena menkutė didingo kūrinio dalis :)

_________________
Politikus, kaip ir vystyklus, reikia keisti dažnai. Ir dėl tos pačios priežasties (Agata Kristi)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2011-01-07 12:04 
Offline
User avatar

Joined: 2004-09-27 21:53
Posts: 1017
Location: negyvenu, tai žalingas įprotis
Kiti komentatoriai jau išsakė tai, ką galvoju apie šitą kūrinį, tai daug nesiplėsiu. Tik pastebėsiu, kad antra mąstanti rasė labai jau akivaizdžiai pritempta. Manau, kad kūrinys būtų netgi gerokai stipresnis, jei vietoje "verlanų" kita karo pusė būtų taip pat žmonės. O ir "perspėjimo" nelabai įžvelgiau, nors gal neteisingai žiūrėjau.

_________________
Nai i cala Eruo siluva tielyasse...
ąčęėįšųūž valdė, valdo ir valdys!


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1 2 »

All times are UTC+04:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to: 

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited