Forumas.Fantastika.lt

It is currently 2024-03-28 13:57

All times are UTC+04:00




Post new topic  Reply to topic  [ 289 posts ]  Go to page « 1 2 3 4 5 629 »

Ką manai apie robotų teises?
Nesąmonė - negyviems objektams nepriklauso turėti jokių teisių 24%  24%  [ 33 ]
Aš už, nes protas nebūtinai turi būti biologinės kilmės 12%  12%  [ 16 ]
Tai ko gero neišvengiama, nors man ir nepatinka 12%  12%  [ 16 ]
Puiku! Robotas - geriausias žmogaus draugas! 2%  2%  [ 3 ]
Manau, kad tai kelio į žmonijos pražūtį pradžia 13%  13%  [ 18 ]
Dar ko! Aš nenoriu, kad mane teistų už pernelyg "protingos" skalbimo mašinos "nužudymą" 20%  20%  [ 27 ]
To reikėjo tikėtis - ateitis priklauso ne mums. Ji priklauso robotams 1%  1%  [ 2 ]
Neblogai - civilizacija pereis į kitą lygį, gyventi taps dar įdomiau 9%  9%  [ 12 ]
Kita 7%  7%  [ 9 ]
Total votes: 136
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-23 18:26 
Offline
User avatar

Joined: 2003-10-17 22:32
Posts: 2032
Adis wrote:
Quote:
gyviems ir samoningiems robotams
Šiuo atveju reikia konkretizuoti ir "gyvybės" sąvoką.
Sutinku. Ir tai taip pat nera lengva. Nes IMHO pavyzdziui dauginimasis ar organika nera butinos "gyvybes" salygos, nors jos kaip tik pabreziamos, kai kalbama apie organiskai issivysciusia gyvybe.

Negyvas Raimondas


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-24 11:58 
Offline

Joined: 2002-12-19 22:42
Posts: 2976
Quote:
Šiuo atveju reikia konkretizuoti ir "gyvybės" sąvoką. Kol kas kažkaip dominuoja asociacija, kad gyvybė iškart reiškia organiką. Jei priimam tokią sąlygą - problemos arealas iškart sumažėja, ar bent nutolsta iki biokibernetikos/biokompiuterių išėjimo iš "vaikystės" amžiaus laikų ;)
Nelabai suprantu, ką tai keistų. Negi apie teisių reikalingumą sprestume iš to, kaip kažką pavadintume?

_________________
We never tire of looking at each other
Only the mountain and I


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-26 20:06 
Offline
User avatar

Joined: 2006-05-26 13:14
Posts: 74
Location: Austin, Texas
Štai mano pamąstymai klausimu, ar galima užprogramuoti dirbtinį intelektą, kuris neturės laisvės sąvokos ir nenorės teisių, panašių į žmogaus teises.

Visų pirma, aš sutinku su kažkieno kito (Raimondo?) pastebėjimu šioje diskusijoje, kad dirbtinio intelekto, prilygstančio žmogiskajam, užprogramuoti turbūt neįmanoma -- jis turės išsivystyti. (Moksliškai pagrįsti šio teiginio negaliu, tai tiesiog nuojauta. :-)) O tam, kad dirbtinis intelektas galėtų ištobulėti iki tokio lygio, kad pasiektų ir pranoktų žmogiškąjį, jame turi išsivystyti laisvės, ar tiksliau, autonomijos, troškimas. Jeigu jis netrokš autonomijos, kaip jis tobulės? "Autonomiją" turiu galvoje kaip galimybę pačiam priimti sprendimus dėl savo veiklos ir savo vystymosi. Nepriimdamas savarankiškų sprendimų, dirbtinis intelektas negalės vystytis. O jei ims priiminėti savarankiškus sprendimus ir ištobulės iki žmogiškam intelektui prilygstančio lygio, natūralu manyti, kad toks DI norės tokios pat autonomijos, kaip ir žmonės. Kitaip tariant, jis norės turėti panašias teises, kokias turi žmonės. Todėl mano nuomone, reikia tikėtis, jog dirbtiniai intelektai (jei jie kada nors apskritai atsiras), reikalaus teisių. Ir diskusija, ar suteikti jiems tas teises, gali pasirodyti beprasmiška, nes abejoju, ar žmonės turės tame pasirinkimą...


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-26 21:23 
Offline
Lokys
User avatar

Joined: 2003-05-16 0:12
Posts: 1260
Location: Vilnius
Quote:
Negi apie teisių reikalingumą sprestume iš to, kaip kažką pavadintume?
Žinoma. Ant to gi kodeksai laikosi :)
Quote:
Visų pirma, aš sutinku su kažkieno kito (Raimondo?) pastebėjimu šioje diskusijoje, kad dirbtinio intelekto, prilygstančio žmogiskajam, užprogramuoti turbūt neįmanoma -- jis turės išsivystyti.
Savaime suprantama. Specialiai nesidomėjau, bet atrodo jau dabar egzistuoja pakankamai sudėtingi "besimokantys" algoritmai (info: "once upon the time in the /." ;)
Quote:
O tam, kad dirbtinis intelektas galėtų ištobulėti iki tokio lygio, kad pasiektų ir pranoktų žmogiškąjį, jame turi išsivystyti laisvės, ar tiksliau, autonomijos, troškimas. Jeigu jis netrokš autonomijos, kaip jis tobulės?
O kas trukdo įvesti "if" sąlygą? Netikiu, kad protingas žmogus sąmoningai kurtų sistemą, kuriai neturėtų root'o teisių ;) Bet netikiu, kad artimiausiu metu specialiai bus kuriama sistema, kuriai būtų suteikta visiškai laisvė veikti savo nuožiūra, visose srityse. Logiškesnis variantas - AI "mokymasis" konkrečiose, apibrėžtose srityse. Primityviai tariant - astrofizinių tyrimų AI, biochemijos modeliavimo AI etc.

Žmonių vaikai juk irgi nesimoko visiškai savarankiškai, jie yra nukreipiami ir vedami jau kažkieno pramintu taku, kol, pasiekę savo galimybių viršūnę, prideda (ar neprideda ;) ir dar dalęlę nuo savęs.

_________________
Why do you necessarily have to be wrong just because a few million people think you are? ©Frank Zappa
kur labai open-minded, tiesiog nesugeba pasakyti, jog šūdas ir yra šūdas ©revenant


Last edited by Adis on 2006-12-26 21:30, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-26 21:30 
Offline
User avatar

Joined: 2003-10-17 22:32
Posts: 2032
Adis wrote:
Quote:
O tam, kad dirbtinis intelektas galėtų ištobulėti iki tokio lygio, kad pasiektų ir pranoktų žmogiškąjį, jame turi išsivystyti laisvės, ar tiksliau, autonomijos, troškimas. Jeigu jis netrokš autonomijos, kaip jis tobulės?
O kas trukdo įvesti "if" sąlygą? Netikiu, kad protingas žmogus sąmoningai kurtų sistemą, kuriai neturėtų root'o teisių ;)
"If" salyga ivesti trukdo du dalykai:

- besimokancioje sistemoje praktiskai neimanoma suvokti, kaip ir kur ta salyga ivesti. Beje, tai viena is priezasciu, kodel AI ir apsimokancios sistemos netaikomos placiau - labai sunku suprasti kodel jos daro X, o ne Y ir pakeisti ju elgesi.

- man asmeniskai "if" salyga ivesti neleistu mano moraliniai isitikinimai. Manau dvidesimt dviems prabalsavusiems "pries", tai nesudarytu jokios problemos. :(

Jokiu if Raimondas


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-27 11:29 
Offline
User avatar

Joined: 2003-10-24 10:05
Posts: 795
Location: Vilnius
Dar vienas dalykas dėl "if" kažkodėl viosi pasisakę prieš nenori pripažinti, kad tokių sąlygų įkėlimas ramiai gali būti vystimasi stąbdančiu veiksniu.
Dar tiems kas sakė, kad instinktai būtu geresnis sprendimas: pagal vienintelį mums turimą pavyzdį, teisės ir su jomis suteikiami apribojimai, veikia kaip gerokai geresnė kontrolės priemonė negu instinktai. Kiek man žinoma žmogus sulaužė praktiškai visus savo instinktus, kodėl norima teigti, kad AI prilygstanti arba lenkianti žmogišką negalės to padaryti?

_________________
Kriaushes, obuoliai...


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-29 22:40 
Offline

Joined: 2002-12-19 22:42
Posts: 2976
Quote:
Žinoma. Ant to gi kodeksai laikosi :)
Na kad ne. Iki tokio absurdo tik Platonas nusigalvotų :)
Quote:
Jeigu jis netrokš autonomijos, kaip jis tobulės?
Tai tobulėjimui - intelekto vystymui, žinių ir patirties kaupimui - būtina sąlyga yra autonomijos troškimas? :D :rofl:

_________________
We never tire of looking at each other
Only the mountain and I


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-30 1:08 
Offline

Joined: 2004-03-20 20:50
Posts: 811
Location: mzk-kaunas
O kaip tu tobulesi jeigu tave kontroliuos 100%?

_________________
bu


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-30 1:33 
Offline

Joined: 2002-12-19 22:42
Posts: 2976
sarua wrote:
O kaip tu tobulesi jeigu tave kontroliuos 100%?
Mes kalbėjome apie autonomijos troškimą.

_________________
We never tire of looking at each other
Only the mountain and I


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-30 12:54 
Offline

Joined: 2004-03-20 20:50
Posts: 811
Location: mzk-kaunas
Nomad wrote:
sarua wrote:
O kaip tu tobulesi jeigu tave kontroliuos 100%?
Mes kalbėjome apie autonomijos troškimą.
Tai teiginys buvo, kad geras AI turi ishsivystiti pats. Ish to seka ar galima tobuleti jeigu tave kontroliuoja? Imho uzhtenka pazhiuret i musu istorija.

_________________
bu


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 289 posts ]  Go to page « 1 2 3 4 5 629 »

All times are UTC+04:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to: 

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited