Forumas.Fantastika.lt

It is currently 2024-04-19 8:55

All times are UTC+04:00




Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
PostPosted: 2007-12-01 23:40 
Offline
User avatar

Joined: 2005-09-24 23:08
Posts: 1449
Location: Vilniaus kaimas
//pamatęs klausimus apie chemiją įkvėptas savo nervų nesuprantant//
Tarp forumiečių yra įvairiausių profesijų žmonių ir kreipiuosi į tuos, kurie turi ką nors bendro su fizika. Arba tiesiog gali paaiškinti Nesuprantu vieno dalyko susijusio su saviindukcija:

Tarkime yra bet kokia grandinė (kad ir lemputė, ritė, jungiklis ir nekintamos srovės šaltinis (aišku ir laidai)).
Kai įjunginėjam ir išjunginėjam jungiklį grandinėje pasireiškai toks dalykas kaip saviindukcija. Man buvo pasakyta, jog į klausimą "Ar išjungiant, ar įjungiant saviindukcinė elektrovara yra didesnė?" teisingas atsakymas yra jog išjungiant ji yra didesnė. Kodėl, nesuprantu. Man atrodo - vienodos.

Man buvo paaiškinta, jog įjungaint srovės (na, srovės stiprio) didėjimui priešinasi saviindukcija ir varža. O išjungiant saviindukcija padeda, o trukdo tik varža.
Va čia aš užlūžau. Na, saviindukcija išjungiant padeda srovei (lenco taisyklė jei ka - kai srovė stiprėja indukuojasi jai priešinga srovė, o kai silpnėja - tokios pat krypties srovė), bet tai reiškia, jog ji mažėja LĖČIAU.
Reiškia saviindukcija TRUKDO kitimui ir įjunginėjant ir išjunginėjant. O varža trugdo irgi abejais atvejais. Reiškia laikas, per kurį srovė stipris (I) nuo nulio pasiekia maksimalią reikšmę ir nuo maksimalios reikšmės pasiekia nulį yra vienodas. Tada ir Elektrovaros (indukuotosios srovės) yra vienodos.

Prašau paaiškinti man kvailam. Ačiū.

_________________
I've seen your version of sanity. It bores me.


Top
   
 Post subject: nu
PostPosted: 2007-12-02 0:12 
Offline
User avatar

Joined: 2004-02-26 14:30
Posts: 1236
Location: Kaunas
Prijungimo metu saviindukcijos EVJ lygi šaltinio įtampai. Atjungimo metu -- priklauso nuo ką tik tekėjusios srovės ir praktiškai būna daug kartų didesnė. Formulių neatsimenu, todėl konkretesnio pavyzdžio nebus.

(atsakė Tomas)

_________________
To hold a pen is to be at war. --Voltaire


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2007-12-02 0:24 
Offline
User avatar

Joined: 2005-09-24 23:08
Posts: 1449
Location: Vilniaus kaimas
Na, gerai. Išjungiant diesnė. Bet kodėl taip yra vistiek neaišku.
"Priklauso nuo ką tik tekėjusios srovės". kaip?

Žinau, aš įkyrus, bet noriu žinoti kiek tiksliau. Nes teisingą atsakymą žinojau ankščiau, tik vis dar nesuprantu kodėl.


p.s. EVJ yra senas trumpinys, kuris teoriškai yra netikslus nes reikšia elektrovaros jėga, o jėgos matuojamos niutonais. Dabartinė literatūra teotiškai turėtų trumpnti Ev. ;)

_________________
I've seen your version of sanity. It bores me.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2007-12-02 0:25 
Offline
User avatar

Joined: 2004-09-27 21:53
Posts: 1017
Location: negyvenu, tai žalingas įprotis
Tu šiuo atveju teisus. Įjungiant grandinę, srovės stipris kinta pagal I=E/R*(1-exp(-Rt/L)), išjungiant - I=E/R*exp(-Rt/L); I - srovės stipris, E - šaltinio elektrovara, R - grandinės varža, L - grandinės induktyvumas, t - laikas nuo jungiklio perjungimo. Induktyvumo elektrovara yra E_L=L*dI/dt; dI/dt - srovės stiprio kitimas pagal laiką, t.y. srovės stiprio funkcijos išvestinė pagal laiką. Abiem atvejais ji yra tokia pati, taigi ir elektrovara tokia pati.

Atsakant Akelai/Tomui - o vat norėčiau pamatyti konkretesnį pavyzdį, kokiu būdu grandinėje tekanti srovė gali būti didesnė, nei šaltinio įtampa padalinta iš grandinės varžos. Ypač jei grandinė yra paprasta, be visokių transformatorių ir pan.

_________________
Nai i cala Eruo siluva tielyasse...
ąčęėįšųūž valdė, valdo ir valdys!


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2007-12-02 1:02 
Offline
User avatar

Joined: 2004-02-26 14:30
Posts: 1236
Location: Kaunas
Reziumuojant daugelį internete matytų trumpų paaiškinimų :) , priežastis tokia: srovė nutrūksta pernelyg greitai, tuo tarpu sujungimo metu dI/dt riboja vidaus varžos.

Idant būtų vaizdžiau, tarkim, kad atjungimo momentu kontaktai yra be nuodegų, nevirpa ("дребезг контактов"), judėjimo greitis pakankamai didelis. Tada srovės stipris sumažėja iki nulio (grandinė gi patikimai pertraukta) per labai trumpą laiką. Užtat ir EVJ itin didelė -- realiai ji tokia, kad vis didėjantis oro tarpas pramušamas, atsiranda kontaktus ardantis mikroskopinis elektros lankas, kuriuo ir tebeteka srovė. O jau kaip ta srovė teka, vien Maksvelo demonas težino... :P

Eksperimentavimas mintyse nieko konkretesnio neduos: kas iš to, kad oro dielektrinis atsparumas yra ~1 kV/mm -- pramušimas gali prasidėti ir kelių mikronų atstume, kada ta EVJ gana neaukšta; o kaip dar įvertinsi trukdančią oro tėkmę kontaktams išsiskiriant (energetikai patvirtins, kad lankas tarp kontaktų kartais gesinamas, nupučiant jį dujų srove).

Mokyklos laikais labai norėjosi susiprojektuot klasikinę Rumkorfo ritę. Deja, viskas greit pateko į aklavietę, nes komutacijos trukmę galima įvertinti tik empiriškai, o prieinamuose žinynuose nieko panašaus nebuvo.

_________________
To hold a pen is to be at war. --Voltaire


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2007-12-02 4:25 
Offline
User avatar

Joined: 2004-09-27 21:53
Posts: 1017
Location: negyvenu, tai žalingas įprotis
Na va, bus man negalvot apie inžinerinę dalį :D Prisipažįstu klydęs.

_________________
Nai i cala Eruo siluva tielyasse...
ąčęėįšųūž valdė, valdo ir valdys!


Top
   
PostPosted: 2012-12-01 14:25 
Offline

Joined: 2012-12-01 14:19
Posts: 1
Žinau, aš įkyrus, bet noriu žinoti kiek tiksliau. Nes teisingą atsakymą žinojau ankščiau, tik vis dar nesuprantu kodėl. ..

_________________
Guaranteed exam preparation with help of braindumps questions and Pass4sure 642-813 practice exam! More details available about this product visit EXIN now University of Toronto and University of California, Los Angeles best of luck.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC+04:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to: 

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited