Forumas.Fantastika.lt

It is currently 2024-03-28 12:16

All times are UTC+04:00




Post new topic  This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 82 posts ]  Go to page « 1 2 3 4 59 »
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006-06-06 18:58 
Offline
User avatar

Joined: 2005-11-30 15:07
Posts: 60
Location: Vilnius
Blogai yra, kad rasydami ei vietoj iai ir atvirksciai, i trumpaja vietoj ilgosios bei kitaip kraipydami kalba zmones prie to ipranta ir galiausiai nebezino, kaip taisyklingai rasyti.
Nelinksma perspektyva, ar ne?
Kita vertus, jaunimas ima megdzioti, manydami, kad tai "kruta". O tai dar blogiau :/


Top
   
 
 Post subject:
PostPosted: 2006-06-07 0:19 
Offline
User avatar

Joined: 2003-02-13 3:31
Posts: 709
Location: Siauliai
Sita tema mano ranku darbas. Kadangi ji kilo LAPRG srytyje, o ten jai ne vieta. Nepretanduoju i labai tvarkingai rasanciu gretas, bet issi...jimas, kai naudojamas w, j, sh, zh ir pan. raides manau nepagreitina ir o tik apsunkina rasyma (paildomai rasomos raides). Suprantu kai rasai SMS mobiliu, tada j, w ir kitos raides sutrumpina rasymo laika, butent is ten kilo sitie pakeitimai, bet rasant klaviatura, tai jau issi...mas.


Top
   
 
 Post subject:
PostPosted: 2006-06-07 3:18 
Offline

Joined: 2002-12-06 0:32
Posts: 1514
Location: Vilnius
Viskas yra iprocio dalykas. Vieniems "sveplas" tekstas atrodo keistas, kitiems - kasdienybe. Nemanau, kad reik kazkaip bausti uz gramatikos klaidas ar sveplus postus (nes pats nesu priprates naudotis lietuviskomis raidemis, isijungiu jas tik kai reikia parasyt ka nors oficialaus). Del sH ir cH, nezinau, man tai neatrodo kazkoks issikalinejimas (nes pats rasau ir nesijauciu pries kazka kietesnis ar kitaip ishsikales), bet specialiai daromos klaidos su j ir ei jau yra blogai. Reiktu stengtis ju nedaryti, bet ne bausmes, o geri pavyzdziai turetu skatint tokia rasyba. Dar pries kelis metus rasymas taisyklingai lietuviskai su nosinem ir skyryba buvo laikoma issikalinejimu, todel reik paskatinti zmones rasyti taisyklingai, o ne pradet juos zemint ar niekint. Nepamirskit, kad dauguma aktyvesniu postintoju yra jauni zmones, paaugliai ir kad jie "rebelins" pries bet kokias sistemas.

Bet kokiu atveju mano pozicija tokia - kol tai nera akivaizdus kitu vartotoju negerbimas, tol tokie postai turetu but toleruojami. O rasydamas visai neperskaitoma kalba tu busi tiesiog neisgirstas, nes dauguma nesivargins skaityti ilgo ir nerislaus teksto. juk prisipazinkit, ne visi perskaitet iki cia :)


Top
   
 
 Post subject:
PostPosted: 2006-06-07 10:15 
Offline
Raudonoji kolegija
User avatar

Joined: 2003-01-09 23:27
Posts: 1336
Location: Vilnius
Įprotis, ar amžius - mano požiūriu toli gražu ne pasiteisinimas: aš pats ten, kur lietuviškos raidės rašant sudarytų problemas stengiuosi jų išvengti. Beje, tai ir nėra problema, kaip minėjau, prie tokių dalykų neketinu kabinėtis, netoleruosiu tik demonstratyvaus kalbos darkymo, nes nuo mažų dalykų prasideda dideli. Nenorėčiau kada sulaukti laikų, kai, pvz., nuo anūkės (-o) gausiu pasveikinimą "swiajkinu su gimimo dena sianialy".

Užsienio forumuose, nesvarbu, liberalesniuose ar konservatyvesniuose, kino mėgėjų, karo istorijos ar pan. į mažiausią bandymą rašyti, pvz., ne kirilica ar panašiu internetiniu slengu reaguojama žaibiškai - pranešimas iškart šalinamas dedant užrašą, Rusijoje, pvz., "Rašykite rusiškai". Ir tie forumai visai nesiskundžia lankytojų gausa, ir, kažkodėl nenumoja ranka į savo nacionalinę kalbą, rašykit, mol, kaip norit. Čia tik Lietuvoj dabar išsikerojęs visuotinis abejingumas, ar, dar blogiau, pašaipus požiūris į kalbos dalykus, užmirštant kiek nedaug kartais trūko, jog visi šiandien kalbėtume lenkiškai ar rusiškai.

Tai tiesiog viena pagrindinių forumo taisyklių ir forumas neturėtų būti bestuburis, prisitaikantis prie kiekvieno išsidirbinėjimų ir išsišokimų, kad tik pritraukti kuo daugiau lankytojų, kurie vienaip ar kitaip primes savo "gatvės" ar "chat"-ų kalbą. Nenorėčiau tikėti, kad esu susidaręs pernelyg gerą nuomonę apie Lietuvos fantastikos mėgėjus, mano galva, tarp jų turėtų būti pakankamai išsilavinusių, kultūringų ir gerbiančių pašnekovus žmonių. Mano nuomone - aukščiau mano pateikti pavyzdžiai - akivaizdi nepagarba kitų forumo dalyvių atžvilgiu. Ir ne forumas bei lietuvių kalba turėtų būti aukojami įpročio dėlei, o atvirkščiai.


Top
   
 
 Post subject:
PostPosted: 2006-06-07 10:38 
Offline
User avatar

Joined: 2004-03-12 17:17
Posts: 159
Location: Vilnius
Dažnai skundžiamasi, jog lietuviška rašyba sudėtinga, bet ar neatrodo, kad treniravimasis padėtų įprasti taisyklingai rašyti nebededant didelių pastangų?... Sakysit, rašymas be lietuviškų raidžių ne itin trukdo taisyklingumui, bet pagalvokim - pvz. e ir ė taip parašytos nesiskiria, o tiems, kuriems lietuvių - ne gimtoji, nėra labai lengva suprasti, kada kurią iš jų reikėtų vartoti. Suprantu, netgi bibliotekoje kartais sunku rasti kompiuterį su sužymėtomis klaviatūroje lietuviškomis raidėmis, bet, jei atsiras daugiau žmonių, zirziančių, jog tokia įranga verčia juos arba kankintis, arba jaustis neraštingais, gal ir ledai pajudės? Su lietuviškomis raidėmis rašiau ir iš tokios Ignalinos bibliotekos, ir iš kavinės Rygoje, ir iš Gyseno (ten paprašiau leidimo instaliuoti lietuvybę), ir iš Atėnų. (Ne dėl pasipūtimo, o todėl, kad turi tvarkingai rašyti, jei jau kitų prašai tą daryti).

ąčęėįšųūž valdo! ©Laiqua

_________________
Tai ne paprastas žiedas, o kažkoks prietaisas! – Z.Bobyr


Last edited by Indraja on 2006-06-07 10:43, edited 1 time in total.

Top
   
 
 Post subject:
PostPosted: 2006-06-07 10:42 
Offline
User avatar

Joined: 2003-10-24 10:05
Posts: 795
Location: Vilnius
gedas wrote:
Užsienio forumuose, nesvarbu, liberalesniuose ar konservatyvesniuose, kino mėgėjų, karo istorijos ar pan. į mažiausią bandymą rašyti, pvz., ne kirilica ar panašiu internetiniu slengu reaguojama žaibiškai - pranešimas iškart šalinamas dedant užrašą, Rusijoje, pvz., "Rašykite rusiškai". Ir tie forumai visai nesiskundžia lankytojų gausa, ir, kažkodėl nenumoja ranka į savo nacionalinę kalbą, rašykit, mol, kaip norit. Čia tik Lietuvoj dabar išsikerojęs visuotinis abejingumas, ar, dar blogiau, pašaipus požiūris į kalbos dalykus, užmirštant kiek nedaug kartais trūko, jog visi šiandien kalbėtume lenkiškai ar rusiškai.
Nereikia perlenkti 6itoje vietoje. Tai kad jūs lankote tvarkingus rusiškus forumus kuriuose viskas labai gražu ir miela nereiškia kad jie visi ten tokie, ir kad juos reikia statyti kaip pavyzdi. Būtent iš rusiškų forumų ir sklinda ta neraštingumo banga su jų: preved medved, krosavceg (jak tcup tcup parvi karindola) ir panašiais pareiškimais. Tai yra mada kuri eina būtent iš ten o ne atvirkščiai.

Nėra visur kur mūsų nėra viskas taip jau ir gerai...

Trumpai Galite suformuoti oficialią forumo politiką, kad siūloma žmonėms kalbėti tvarkingai. Piktybinius pažeidėjus ispejinėti ir bausti. nepiktybinius bet dažnus ispėjinėti. O tai paskiau prasidės visokie raganų gaudymai ir deginimai (Baninimai ir kerštavimai). Nuoskaudos kodėl Narfuinas gali rusiškai o aš negaliu ir t.t.


Top
   
 
 Post subject:
PostPosted: 2006-06-07 11:11 
Offline
User avatar

Joined: 2004-09-27 21:53
Posts: 1017
Location: negyvenu, tai žalingas įprotis
Gal čia labai priklauso nuo kiekvieno konkretaus asmens, bet man niekad nebuvo problemų rašyti nei su lietuvybėmis, nei be jų. Prisitaikau, "kaip reikia", tiksliau - taip, kad visi suprastų. Plepėdamas IRC lietuvybių nevartoju ne todėl, kad galėčiau greičiau rašyti, o todėl, kad nemaža dalis vartotojų ten tiesiog matys hieroglifus vietoje lietuviškų raidžių. Forumuose visada rašau lietuviškai, nes:
a) taip lengviau suprasti (paprastas pavyzdys - žodis "sudzius", pridėjus varnelių ir paukščiukų, gali turėti kokias 3 skirtingas reikšmes; o ką jau kalbėti apie linksnius bei šiaip giminingas formas);
b) vis dėlto gyvenu Lietuvoje ir gerbiu šitą kraštą bei seniausią pasaulio kalbą, kuri dar yra ir mano gimtoji;
c) kaip labai teisingai pastebėjo Indraja - taisyklingos lietuvių kalbos vartojimas visur, kur galima, padeda įprasti rašyti taisyklingai ir ten, kur reikia. Mokykloje ne kartą teko matyti klasiokų rašto darbų, kuriuose netikėtai "išlįsdavo" j, w ir šiaip šveplumai ten, kur jų visiškai nereikia. Liūdna.

O tiems, kas sako, jog taip rašyti sunku, jie nemoka gramatikos ir pan.: visiškai sutinku, kad čia ne filologų forumas, ir idealaus taisyklingumo reikalauti negalima. Bet jei visi draugiškai pasistengtų rašyti taisyklingai, po truputį įprastų ir kiti, ir netgi prisimintų primirštas kalbos taisykles. Sakysit, kad čia tik utopija? Tegaliu vėlgi nurodyti tą patį Tolkien Lietuva forumą - ten ta utopija veikia.

_________________
Nai i cala Eruo siluva tielyasse...
ąčęėįšųūž valdė, valdo ir valdys!


Top
   
 
 Post subject:
PostPosted: 2006-06-07 11:11 
Offline
Raudonoji kolegija
User avatar

Joined: 2003-01-09 23:27
Posts: 1336
Location: Vilnius
Aivaras wrote:
Nereikia perlenkti 6itoje vietoje. Tai kad jūs lankote tvarkingus rusiškus forumus kuriuose viskas labai gražu ir miela nereiškia kad jie visi ten tokie, ir kad juos reikia statyti kaip pavyzdi. Būtent iš rusiškų forumų ir sklinda ta neraštingumo banga su jų: preved medved, krosavceg (jak tcup tcup parvi karindola) ir panašiais pareiškimais. Tai yra mada kuri eina būtent iš ten o ne atvirkščiai.
Trumpai Galite suformuoti oficialią forumo politiką, kad siūloma žmonėms kalbėti tvarkingai. Piktybinius pažeidėjus ispejinėti ir bausti. nepiktybinius bet dažnus ispėjinėti. O tai paskiau prasidės visokie raganų gaudymai ir deginimai (Baninimai ir kerštavimai). Nuoskaudos kodėl Narfuinas gali rusiškai o aš negaliu ir t.t.
Nesigąsdinkit, perlenkinėti nesiruošiu, tiesa, tiems, kurie liks "nuskriausti" visuomet atrodys kad jų atžvilgiu kažkas buvo perlenkta. Ir mano lankytuose rusiškuose forumuose pakanka visko, taip pat ir išsišokėlių nemokančių kitaip parodyti savo "minties vingių". Bet su jais kovojoma, o ne susitaikoma. Neraštingumo ir kalbinio chamizmo banga mus užkrėtė ne rusai, žmogus yra protinga būtybė, kurios niekas neverčia perimti blogus įpročius.
Ir nereikia provokuoti su "6itoje" ;)


Top
   
 
 Post subject:
PostPosted: 2006-06-07 11:12 
Offline
User avatar

Joined: 2003-04-10 19:16
Posts: 524
Location: Baghdad
gedas wrote:
Užsienio forumuose, nesvarbu, liberalesniuose ar konservatyvesniuose, kino mėgėjų, karo istorijos ar pan. į mažiausią bandymą rašyti, pvz., ne kirilica ar panašiu internetiniu slengu reaguojama žaibiškai - pranešimas iškart šalinamas dedant užrašą, Rusijoje, pvz., "Rašykite rusiškai". Ir tie forumai visai nesiskundžia lankytojų gausa, ir, kažkodėl nenumoja ranka į savo nacionalinę kalbą, rašykit, mol, kaip norit. Čia tik Lietuvoj dabar išsikerojęs visuotinis abejingumas, ar, dar blogiau, pašaipus požiūris į kalbos dalykus, užmirštant kiek nedaug kartais trūko, jog visi šiandien kalbėtume lenkiškai ar rusiškai.
Valio. Ten taip viskas gerai, pas mus irgi taip reikia. :/

Mano nuomone, visą forumo kultūrą pirmiausia suformuoja aktyviausi jo vartotojai, o ne keli asobos iš Red. kolegijos. Jei forume yra įprasta rašyti su lietuvybe, skyrybos ženklais ir prisilaikant kalbos kultūros (na ar bent jau ne1shsipeeseeniej4nt), visokie "kieti rašytojai" čia nepritaps ar bent jau patys taikysis prie forumo normos. Praignoruoti postai, kurių autorius rodo nepagarbą kitiems dalyviams, ar trumpi atsakymai "iš pradžių parašyk kaip žmogus" veikia daug geriau nei chroniški postų trynimai ar grasinimai banais, po kurių turim dar krūvą vienodų skundų apie piktus ir pasipūtusius moderus. Power to the people, t'sakant. 8)

_________________
Ką ainiai pasakys?


Top
   
 
 Post subject:
PostPosted: 2006-06-07 11:35 
Offline
User avatar

Joined: 2003-10-24 10:05
Posts: 795
Location: Vilnius
gedas wrote:
Ir nereikia provokuoti su "6itoje" ;)
Čia ne provokacija čia būtent tai apie ką aš ir kalbu. Mano klaviatūra pagal nutylėjma angliška. Kai paskiau parašęs pusę posto pamatai ką prirašei puoli taisyti. Bet visuomet gali likti šiukšlių. Jau nekalbu apie elementarias klaidas ir žioplumus.

Lengvas offtopicas. Lietuvių kalba man irgi nemaišė kol neteko kelias dienas iš eilės prasiknisti su kokios nelabai standaritnės programos lietuvybe. Po poros tokių kartų pradedi tyliai nekęsti tų nestandartinių raidžių ir trokšti, kad lietuviai kaip kokie vokiečiai (ar aš klystu? Ta jų keista S nebevartojama?) prasiravėtu savo kalbą.

rašau su lietuviškomis raidėmis daugiau dėl Indrajos išsakytų priežasčių. Ir šiaip piktybiškas išsikalinėjimas man nėra prie širdies. Kas nereiškia, kad niekada šiukšlinai nieko neparašau...


Top
   
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 82 posts ]  Go to page « 1 2 3 4 59 »

All times are UTC+04:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to: 

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited